Kuidas sääsed meid ründavad?

Sääsed on meie planeedil vastu pidanud ning eksisteerinud juba 46 miljonit aastat ning see annab märku nende üliheast kohanemisvõimest ja sitkusest. Kahjuks võivad sääsed kanda edasi inimestele ohtlikke haigustekitajaid, misläbi vastutavad nad igal aastal umbes 725,000 surma eest, mis teeb nendest ühe kõige ohtlikuma liigi maailmas. Et ennast sääskede eest kaitsta peame aga teadma kuidas nad meid leiavad ja ründavad.

Mõned keskmisest põnevamad faktid sääskede kohta:

– Ainult emased sääsed hammustavad, sest nad vajavad veres leiduvat proteiini enda järglaste kasvatamiseks.
– Sääsed on väga aeglased lendajad ning väga halva nägemisega, toidu otsimisel toetuvad nad peamiselt enda väga arenenud retseptoritele.
– Sääskede keskmine eluiga on pisut alla kahe kuu.
– Nad suudavad verd imedes kasvatada enda kehakaalu 3 korda.
– Sääsehammustuse kohale tekkivat sügelust ja punetust tekitab sääskede poolt vere imemise ajal eritatav valuvaigistava toimega aine.

Mille järgi sääsed meie asukoha määravad?

Sääskedel on kõrgelt arenenud retseptorid, mis suudavad ka pikemate vahemaade tagant tuvastada erinevaid lõhnasid ning soojust. Kuna tegemist on ühe vanima putukaliigiga maailmas, on neil olnud piisavalt aega enda oskused ja ründetaktika perfektsusteni lihvida.

Sääsed määravad enda õhtusöögi asukoha kolmes etapis:

1. 30 – 75 meetri kauguselt tunnetavad sääsed õhus inimese poolt väljahingatavat süsihappegaasi (CO2) ning inimese kehalõhnasid.
2. 5 meetri kauguselt suudab sääsk visuaalselt eristada inimese siluetti ning hakkab kasutama ka enda nägemismeelt.
3. Umbes 20cm kauguselt tunnetab sääsk juba inimese kehasoojust ja leiab seeläbi parima võimaliku asukoha kuhu maanduda ning hammustada.

Miks eelistavad sääsed üht inimest teisele?

Iga inimese kehalõhnad on erinevad, mis selgitab miks osad meist meeldivad sääskedele rohkem kui teised. Samuti mõjutab meie paiknemist sääskede menüüs näiteks veregrupp ning sääskede jaoks on erilised maiuspalad 0 veregrupiga inimesed. Lisaks kehtib tõde, et mida rohkem süsihappegaasi eritada (nt. füüsiline koormus), seda enam see sääski meelitab. Veel on kindlaks tehtud, et näiteks rasedad naised eritavad keskmisest enam süsihappegaasi, mis muudab nad sääskedele tõenäolisemaks sihtmärgiks. Ka selgus Ameerikas läbi viidud uuringust, et sääskedele meeldisid inimesed, kes olid joonud vähemalt 350 ml õlut. Õlut tarbides hakkab Sinu nahk eritama etanooli, mis aga meelitab väga edukalt sääski ligi, samuti tõstab alkoholi tarbimine kehatemperatuuri mis omakorda tõmbab pinisejaid veelgi ligi.

Kuidas MozziWatch aitab?

Uuringud on näidanud, et sääsed hakkavad söögi leidmisel oma nägemismeelt kasutama ja usaldama alles siis kui nad tunnetavad õhus piisavalt tugevat CO2 ja kehalõhnade kontsentratsiooni. Seega on siinkohal võimalus sääsed ära petta, tekitades enda keha ümber aroomi mis oleks sääskede jaoks tugevam Sinu naturaalsetest kehalõhnadest. Sellel samal põhimõttel töötab ka MozziWatch, mille toimeainete lõhn ajab sääskede lõhnaretseptorid segadusse ning maskeerib Sinu kehalõhnad. Nii muutud Sa sääskede jaoks sama vähe isuäratavaks kui mõni taim ning nende verejanu muutub väiksemaks. Seega ei tähenda olukord, kus sääsk veel MozziWatchi läheduses lendab, et toode ei töötaks. Sääsekella peamine eesmärk on vähendada hammustuste arvu ning situatsioon kus sääsk Su ümber tiirleb kuid ei hammusta, viitabki sellele et toimeained on edukalt suutnud sääse lõhnaretseptorid ära petta. Oluline on minimeerida hammustuste arv.

OSTA SIIT